Громадська акція “День без сміття”, Закарпатська область, Україна (10 квітня 2011 року)
Громадська акція “День без сміття”, Закарпатська область, Україна (10 квітня 2011 року)

Жителі Закарпатської області (пілотної території проекту в Україні) є основними споживачами різноманітних послуг поводження з побутовими відходами, але лише невелика їх частина зазвичай обізнані про те, що саме означає на практиці поводження з відходами, та реальний об’єм таких послуг. Більш того, дуже часто люди не знають про потенційний ризик для здоров’я, безпеки людей та навколишнього середовища внаслідок неефективного поводження з відходами, або про безумовні переваги вторинної переробки відходів та збереження ресурсів. Підтримка з боку громадськості є надзвичайно важливою, тому що необізнана та непоінформована громадськість навряд чи буде:

  • підтримувати в цілому місцеві органи влади регіону у виконанні ними своїх функцій з поліпшення санітарних умов, напр., співпрацювати по таких ініціативах як кампанії проти забруднення тощо;
  • чинити тиск на місцеві органи влади з тим, щоб вони надавали комунальні послуги вищого, значно кращого, якіснішого рівня, напр., видалили незаконні сміттєзвалища та відповідно покращили стандарти здоров’я населення;
  • усвідомлювати існування та використовувати можливості вторинної переробки (особливо це стосується ПЕТ-пляшок);
  • співпрацювати у сфері поводження з відходами (підписувати угоди про надання платних послуг) або бути активно залученими до поліпшення чистоти краю.

Отже, населення має бути обізнане про необхідність ефективного поводження з відходами та відповідно заохочене до активної участі у захисті місцевого оточуючого середовища та природної спадщини. Крім того, якщо прибічники будь-якого проекту поводження з відходами зможуть отримати підтримку загалу, це може дійсно сприяти не лише вдалому запровадженню такого проекту, але й мінімізувати будь-яку потенційну опозицію.  Більш того, зазвичай стандарти надання послуг зростають, якщо населення стає більш обізнаним та активним у покращенні свого середовища існування шляхом висунення вимог більш ефективних комунальних послуг на постійній основі. Як тільки такі нові стандарти встановлені, найвірогідніше, що виникнуть подальші можливості удосконалення практики поводження з відходами.
З вищенаведеного очевидно, що для ефективності комплексної стратегії поводження з відходами в Закарпатті необхідною є розробка та запровадження стратегії підвищення обізнаності населення. На визнання цього факту, розробка таких стратегій підвищення обізнаності для пілотних регіонів стала частиною методології команди проекту.
Ключовим компонентом цього плану заходів є так званий «День без сміття», який відзначався проведенням декількох ключових елементів плану підвищення обізнаності, і дійсно був кульмінацією ряду заходів, які до цього були запроваджені в регіоні. Дана акція відбулася 10 квітня 2011 року, і отримала широку підтримку всіх ключових зацікавлених сторін на державному та місцевому рівнях. Вона була широко висвітлена у місцевих засобах масової інформації, а також стала відомою й на рівні держави.


Частина 1. Співпраця з церквою.

Фото: ЛітургіяАкція розпочалася вранці 10 квітня 2011 року із Божественної літургії, яку провів Преосвященний владика Мілан Шашік, Мукачівський єпископ (голова комісії в справах екології Мукачівської Греко-католицької єпархії) в Ужгородському греко-католицькому кафедральному соборі Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. Дуже сильна, сповнена натхнення проповідь стосувалася важливості ефективного та екологічно спрямованого поводження з відходами у християнському контексті. Вона була дуже добре сприйнята  паствою (біля 500 чол.). В майбутньому планується сприяти виголошенню таких спеціальних проповідей з відзначенням важливості та переваг удосконалення системи поводження з відходами з християнської точки зору по всій Закарпатській області.
Це була дуже особлива подія, позначена співпрацею між урядовими, неурядовими та релігійними організаціями. Наразі Церква активно залучена до ряду екологічних ініціатив області, і це є надзвичайно сильним інформаційним каналом завдяки високому рівню довіри, що дійсно існує між Церквою та населенням.  Зокрема із сторони Католицької Церкви цьому передував цілий цикл консультацій на загальноєвропейських конференціях в Цельє (Словенія, 1999), Бад-Гонефі (ФРН, 2000), Бадіні (Словаччина, 2001), Венеції (Італія, 2002), Вроцлаві (Польща, 2003), Брюсселі (Бельгія, 2004). Отже, всього в країнах Європи відбулося шість форумів, на яких були присутні представники різноманітних конфесій християнства, а також різних релігій, науковці та представники влади різних держав Європи та світу. Матеріали цих конференцій було видано Бюро з питань екології єдиною збіркою під назвою «Відповідальність за створіння в Європі», а також їх можна знайти на офіційному Інтернет-сайті Ради європейських єпископських конференФото: Літургіяцій (CCEE): http://www.kath.ch/ccee. В Україні продовженням європейських ініціатив став цілий ряд  конференцій на яких представники духовної і світської частин суспільства шукали спільні шляхи вирішення глобальних проблем сучасності.Також було створено Інфоцентр по Відповідальності за створіння, який являється представницьким органом комісії з екології та мігрантів Конференції римсько-католицьких єпископів України та комісії з екології Мукачівської греко-католицької єпархії.
Саме тому Церква розглядається як дуже важливий партнер, який може відігравати значну роль у пропагуванні регіональної стратегії поводження з відходами. Ці питання були більш детально обговорені на особистій зустрічі з владикою Міланом Шашіком на особистій зустрічі.

Частина 2.  Дитячий фестиваль.

Того ж дня було представлено результати різних конкурсів, що були проведені у громаді с. Баранинці, яке об’єднує чотири села у передмісті Ужгорода. В цілому, приблизно 70 дітей різного віку представляли свої заходи в сфері поводження з відходами серйозному журі, яке складалося з представників Партнерів проекту (Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, Фонду охорони дикої природи WWF,  компанії «Кока-Кола Беверіджиз Україна»  як одного з спонсорів) під головуванням керівника групи експертів проекту.

Діти презентували «Карти смутку та радості»  - карти, на яких вони зобразили найбільш болючі та щасливі «точки» у свойому довкіллі. Десять екологічних бригад місцевих сільських шкіл взяли участь у конкурсі карт/плакатів «Смутку та радості» з  питань важливості чистого навколишнього середовища. Плакати та театралізовані представлення дітей були дуже високої якості, і обрати переможців було дуже важко. Однак, після консультацій, члени журі відзначили команду «Діти Води» за їх дуже гарно підготовлені карти, хороше знання предмету та гарні співи. Хоча перше місце зайняла ця екологічна бригада, всі діти-учасники отримали призи від проекту та від компанії «Кока-Кола Хелленік Україна».

Інший конкурс «Пластикові скарби»  полягав у змаганні між школярами, яка команда збере найбільшу кількість ПЕТ-пляшок. У цьому конкурсі взяли участь чотири екологічні бригади. В цілому було зібрано 600 кг відходів. Окрім призів, діти отримали грошову винагороду від компанії з переробки відходів, і це ще раз довело, що ПЕТ-пляшки – це не лише відходи, але й цінний ресурс.

Залучення і школярів, і церкви до цієї акції дійсно стало дуже вагомим поєднанням для зміни менталітету людей в плані поводження з відходами, і це може реально змінити ситуацію!

Олена Марушевська, Саймон Поу

*Окрім цього, «День без сміття» включав конкурс серед сіл на найкращу ініціативу вирішення проблеми засмічення в рамках села та його оточення, та розчистку від пластикових пляшок русла р.Латориця (операція «Краб») – транскордонної річки, що розташована неподалік від кордону із Словаччиною.  Більш детальну інформацію про ці заходи читайте в статтях, присвячених цим подіям.  

Організатори:

  • НГО «Закарпатська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги» за значний внесок в організацію даного заходу;
  • компанії «Кока-Кола Хелленік, Україна» за візуалізацію внеску в чистіше оточення із використанням власних фондів та PR -можливостей;
  • комісії в справах екології Мукачівської Греко-католицької єпархії за значний духовний та освітній внесок у питання поводження з відходами;
  • громаді с.Баранинці за їх активне залучення та натхнення дітей.