Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи
Seminar-chrystzjansjka-etyka

 

Навчально-методичний семінар
„Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи"
(Напрям – інтеграція християнської етики й екологічного виховання)

 

У четвер, 24 червня, в Ужгороді на базі Катехитичного духовного центру при монастирі сестер ордену Згромадження Ісуса відбувся навчально-методичний семінар „Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи (Напрям – інтеграція християнської етики й екологічного виховання)”. Цей захід був організований Управлінням освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації, Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти (ЗІППО) (кафедра методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін), Комісією з екології мігрантів римсько-католицької церкви в Україні, Комісією з екології Мукачівської греко-католицької єпархії. Семінар

 відбувся у рамках проекту „Екологічна освіта: відповідальність за Створіння і стале виробництво енергії в Україні” у співпраці з Університетом Людвіга Максиміліана (Мюнхен, ФРН).

Зазначений захід складався з кількох частин. Вступним словом відкрили зібрання заступник начальника Управління освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації Г. І. Сопкова, директор ЗІППО М. І. Талапканич, генеральний вікарій Мукачівської римо-католицької дієцезії, заступник голови Комісії з екології мігрантів римсько-католицької церкви в Україні о. Петро Жарковський.

Після молитви „Отче наш” розпочалася навчально-методична частина семінару, на якій свої цікаві та змістовні доповіді представили науковці, методисти, богопосвячені особи: О. Бокотей, В. Химинець, О. Грабовський, с. Августина Зейкан ЧСВВ, М. Баяновська, Ю. Шимон, М. Біланич, П. Ходанич та ін.

   Було піднято чимало аспектів з теми семінару, безперечно, вартих уваги. Йшлося про енвайронментальні ініціативи церкви в Україні, енвайронментальне виховання на уроках християнської етики, духовність в еколого-економічних вимірах, вплив екологічних факторів на духовне і фізичне здоров’я людини, виховання відповідального ставлення до всього сотвореного, особливості християнської етики й екологічної культури, суспільствознавчі дисципліни та екологічне християнське виховання, християнські філософсько-етичні вчення і моральні цінності в контексті літератури і мистецтва та ін.

Доповідачі у своїх виступах робили цікаві акценти на християнсько-екологічній свідомості сучасної людини, узагальнювали вже відомі істини, роблячи новаторські висновки і пропозиції. За словами В. Химинця, духовність слід розглядати як індивідуальну характеристику, яка, однак, має велике значення щодо мотивів суспільства: індивідуальної та соціальної потреб пізнання. Духовність впливає на екологічну культуру, яка, як констатує науковець, є здатністю людини відчувати „живе існування світу”.

Перешкодами для духовно-культурного розвитку суспільства вчені називали ряд хвороб та негативних явищ сучасності: туберкульоз, атипова пневмонія, СНІД, наркоманія, алкоголізм, токсикоманія, торгівля людьми, тероризм та ін. „Нема такого дня, – наголошує В. Химинець, – щоб ми з вами не почули, що на тому чи іншому кінці світу, незалежно від релігійних вподобань, від розвитку специфіки національних особливостей, – підірвали, застрелили, отруїли десятки людей… Це якась напасть на людство…”

Але є завжди вихід із будь-якої ситуації. Внести значні зміни щодо усіх тих катастроф може Бог, за лише однієї умови: людина обирає Його. Падіння моралі, як акцентує П. Ходанич, якраз і пов’язане з відходом від Бога. Християнська мораль – вершина загальнолюдської моралі, вона формує поведінку сучасного світу. Доповідач нагадав присутнім, що моральна рівність людей походить від Ісуса Христа, Який вперше назвав усіх людей братами й сестрами, що мало велике об’єднуюче значення.

Що об’єднує і згуртовує, те – від Бога. Про об’єднання зусиль представників усіх віросповідань у справі співробітництва на освітянській ниві заради християнського виховання підростаючого покоління висловилася с. Августина Зейкан ЧСВВ, яка, зокрема, запропонувала ідею створення міжконфесійної інституції з підготов

ки спеціалістів християнської етики. Лише згуртована цілеспрямована діяльність християн, за словами сестри, здатна принести бажаний, кваліфікований результат.

Під час короткої перерви, за чашкою кави, гості жваво обговорювали проблеми викладання християнської етики у школах краю, шукали шляхи їх вирішення, висловлюючи пропозиції щодо вдосконалення роботи у цій сфері.

На семінарі мали місце обмін досвідом роботи, творча тематична зустріч із  закарпатськими письменниками.

У кінці зустрічі було підбито підсумки і визначено коло робіт на майбутнє.

 

Програма семінару (скачати)

Додаткове джерело інформації: http://zakarpatpost.net/2010/06/26/uzhhorod-hrystyyanska-etyka-dosvid-problemy-perspektyvy/