Інститут еколого-релігійних студій

Новини

Сьогодні, 1 квітня, розпочинається "сезон тиші", він триватиме до 15 червня.

3-04-2020, 11:52

 Мета такого природоохоронного заходу - охорона місць існування та шляхів міграції диких тварин у період їх розмноження та піклування про малят.
Гучний шум може злякати тварин, порушивши їх звичний розпорядок дня, може негативно вплинути на процеси гніздування пернатих...
У цей час заборонені заходи, що є джерелом підвищеного шуму та неспокою: стрілянина, проведення вибухових робіт, феєрверки, санітарні рубки лісу, вилов риби та підводне рибальство, використання моторних маломірних суден, проведення змагань на транспортних засобах та змагання зі спортивного рибальства (стаття 39 Закону України "Про тваринний світ").
Поважаймо і любімо все живе, пам'ятаймо, що планета Земля - дім не тільки для людей...

Нет описания фото.

 

https://www.facebook.com/LvivMuseum/photos/a.113555842068795/3118144544943228/?type=3&theater

Сьогодні, 1 квітня, розпочинається "сезон тиші",

2-04-2020, 16:58

він триватиме до 15 червня. Мета такого природоохоронного заходу - охорона місць існування та шляхів міграції диких тварин у період їх розмноження та піклування про малят.
Гучний шум може злякати тварин, порушивши їх звичний розпорядок дня, може негативно вплинути на процеси гніздування пернатих...
У цей час заборонені заходи, що є джерелом підвищеного шуму та неспокою: стрілянина, проведення вибухових робіт, феєрверки, санітарні рубки лісу, вилов риби та підводне рибальство, використання моторних маломірних суден, проведення змагань на транспортних засобах та змагання зі спортивного рибальства (стаття 39 Закону України "Про тваринний світ").
Поважаймо і любімо все живе, пам'ятаймо, що планета Земля - дім не тільки для людей...

На Одещині увесь день горить національний природний парк

2-04-2020, 15:55

Близько 13.00 горіло у кількох осередках, вздовж Старого Турунчука та вздовж траси.

Працівники Нижньодністровського НПП власними силами намагалися загасити вогонь, але їм навіть разом із рятувальниками це не вдалося.

Джерело: https://fakty.com.ua/ua/proisshestvija/20200401-na-odeshhyni-uves-den-goryt-natsionalnyj-pryrodnyj-park/?fbclid=IwAR16gW8X6D9IakM1ECmtSso4R0_lUxw6OlDz4eFELhVvfaybz8-XMj3xyxg

РІДКІСНІ ПТАХИ ЗАКАРПАТТЯ: ЛЕЛЕКА ЧОРНИЙ (ФОТО)

2-04-2020, 15:53

1 квітня відзначається Міжнародний день птахів! Сьогодні розповімо про рідкісного мешканця закарпатських лісів – лелеку чорного.

Кожному добре відомий великий білий птах – лелека, що здавна живе серед людей i будує гнізда в населених пунктах на деревах і дахах будинків. Але мало хто бачив його найближчого родича, що гніздиться у віддалених, глухих кутках старих лісів, які не зазнали втручання людини. Йдеться про чорного лелеку, який нині став рідкісним, зникаючим птахом, що занесений до Червоної книги України.
Лелека чорний – дуже рідкісний птах, адже у світі налічується лише близько 20 тисяч гніздових пар. Всього в Україні їх залишилося до 500 пар, 40 з них – живуть на Закарпатті.Закарпатські лісівники долучилися до порятунку рідкісних пернатих і створюють охоронні зони навколо гнізд рідкісних птахів. Лісівники моніторять місця гнізування і встановлюють фотопастки. Заходи, скеровані на охорону чорного лелеки, сприятимуть істотному зменшенню, а можливо й повному усуненню негативних факторів, які існують для цього виду в Україні.Чорний лелека – лісовий птах, який для гніздування обирає лісові масиви зі старими деревами або групи старих дерев поруч із болотами, ріками, озерами чи луками. Найбільше полюбляє листяні ліси та заплави. Лелека веде потаємний спосіб життя й уникає шуму, дуже чутливий до візитів на гніздову територію. Нерідкими є випадки, коли птахи залишають кладки внаслідок проведення поблизу лісогосподарських робіт (у гніздовий період). На жаль, погане знання біології цього птаха часто призводить до того, що під час рубання, навіть у позагніздовий сезон, у кращому випадку залишають тільки дерево з гніздом, а ліс довкола вирубують. Зрозуміло, що птах таке гніздо полишає. Окрім лісогосподарських робіт, лелеку можуть злякати збирачі грибів, ягід та й просто відпочивальники, які проявляють надмірну цікавість до гнізда. Зменшення кількості чорних лелек може спричинити і нестача їжі. Осушувальні меліоративні роботи призвели до значного зменшення місць, придатних для живлення птахів. Тож поважайте пернатих і бережіть природу!Фото: Андрій Бокотей

Джерело: http://chas-z.com.ua/news/82088?fbclid=IwAR24zG-Wda9_ENwGLhKAEzqw4aYB8dWDih57wq_n97EYupjBeR85jCUkyFs

Паліїв на Закарпатті штрафуватимуть – відомо на скільки

1-04-2020, 12:22

Вогняна стихія поглинає все живе на своєму шляху. Крім того, випалювання стерні, сухої рослинності та її залишків завдає шкоду здоров’ю людей, призводить до забруднення атмосферного повітря, знищення місць гніздування птахів, місць перебування тварин, усього видового складу тваринного та рослинного світу.

 

Полум’я легко перекидається на прилеглі сільськогосподарські угіддя, лісові масиви чи житлово-господарські споруди та може призвести до надзвичайних ситуацій.Державна екологічна інспекція у Закарпатській області вкотре закликає не допускати випалювання сухої природної рослинності та її залишків. Дотримуватися вимог природоохоронного законодавства, правил пожежної безпеки, спільно дбати про стан довкілля!

Спалювати суху рослинність заборонено й відповідно до чинного законодавства. Згідно зі ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за випалювання стерні, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя на сільськогосподарських землях, вздовж автомобільних доріг і залізниць, у парках,  зелених насадженнях та газонів у населених пунктах передбачено штраф у розмірі  від 170 до 340 грн. для громадян  і від 850 до 1190 грн. для посадових осіб. При цьому випалювання рослинності в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 680 грн. і на посадових осіб – від 490 до 1700 грн“, – інформували у відомстві.Також зазначено, що за порушення вимог пожежної безпеки в лісах ст.77 КУпАП передбачено відповідальність у вигляді накладення на штрафу на громадян від 85 до 255 грн.  і на посадових осіб – від 255 до 850 грн. Але якщо такі дії призвели до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, то цією ж статтею передбачено відповідальність у вигляді накладення адмінстягнення на громадян від 255 до 850 грн. і на посадових осіб – від 595 до 1020 грн.

Джерело:https://pershij.com.ua/paliiv-na-zakarpatti-shtrafuvatymut-vidomo-na-skilky/

Дослідження: розвиток відновлюваних джерел енергії загрожує біорізноманіттю планети

1-04-2020, 12:20

 


 

Дослідження: розвиток відновлюваних джерел енергії загрожує біорізноманіттю планети

Згідно з новим дослідженням, понад 2 тисячі об’єктів відновлюваної енергетики вже побудовані в районах, що мають високе екологічне значення, в тому числі у природних заповідниках, а інфраструктура навколо них може серйозно порушити біорізноманіття планети.

Команда вчених з Університету Квінсленда (Австралія) проаналізувала місце розташування 12,5 тисяч джерел відновлюваної енергії, яку отримують з природних ресурсів: сонячних, вітрових та гідроенергетичних станцій. Як виявилося, майже 18% або понад 2,2 тисячі таких об’єктів мають негативний вплив на біорізноманіття районів, в яких вони побудовані. При цьому близько 169 з них розташувалися у заповідних зонах.

«Крім того, що понад 2200 об’єктів відновлюваної енергії вже працюють у важливих районах біорізноманіття, ще 900 знаходяться на стадії будівництва. Енергетичні об’єкти та інфраструктура навколо них, наприклад дороги та підвищена активність людини, можуть завдати неймовірної шкоди навколишньому середовищу. Це несумісно з зусиллями щодо збереження біорізноманіття»,заявив провідний автор дослідження Хосе Ребейн.

Вчені нанесли на карту розташування сонячних, вітрових та гідроенергетичних станцій в дикій природі. Це наочно продемонструвало, що більшість об’єктів в Західній Європі та розвинених країнах розташовані в районах, які до сих пір були майже недоторканими людьми. Найбільше таких об’єктів в заборонених для будівництва територіях вчені знайшли в Німеччині – 258, на другому місці Іспанія – 248, на третьому – Китай зі 142 об’єктами. Непал, наприклад, має 100 гідроелектростанцій, які стоять на території заповідників.

Об'єкти відновлюваної енергетики побудовані в заповідних зонах

На фото вище об’єкти відновлюваної енергетики побудовані в заповідних зонах.

a. Corredor de Senandes IV, вітряна електростанція в Бразилії. Побудована в заповіднику, де живуть безліч видів птахів. Фото 2006 та 2018 років.
b. Провінція Юньнань, Китай, сонячна станція побудована в межах одного з останніх тропічних та субтропічних вологих широколистяних лісів. Фото 2013 та 2018 років.
c. Th?y ?i?n ??ng Nai 3, В’єтнам, одна з п’яти гідроелектростанцій, побудованих уздовж річки Інг Най в Національному парку Кат-Тьєн та біосферному заповіднику ЮНЕСКО. Фото 1996 та 2017 років.

Вчені відзначають, що перехід від викопного палива – нафти, вугілля, горючого сланцю, природного газу, торфу, а також інших горючих мінералів та речовин – до відновлюваної енергії, джерела якої, на думку людини, невичерпні, служить основоположним фактором для уповільнення ходу зміни клімату.

Однак, підкреслюють дослідники, кількість об’єктів «зеленої» енергетики за останні 20 років потроїлася і дуже часто вони перетворюються в території з інтенсивним землекористуванням та можуть негативно впливати на заповідні райони. Подібні споруди найчастіше перевершують за площею ті ж електростанції, що працюють на викопному паливі, і їм потрібні в десять разів більші території, щоб виробляти таку ж кількість енергії.

«Вся команда згодна з тим, що цю роботу не слід інтерпретувати як таку, що виступає проти відновлюваних джерел енергії, оскільки вони мають вирішальне значення для скорочення викидів вуглецю. Ключовий момент у тому, щоб об’єкти відновлюваної енергетики будувалися в місцях, де вони не завдаватимуть шкоди біорізноманіттю»,додає один з дослідників доктор Джеймс Аллан.

Автори дослідження також закликають уряди, представників промисловості та організації уникати будівництва об’єктів відновлюваної енергії в заповідних зонах та розглядати альтернативні місця для їх розташування. Якщо більшість подібних споруд в Західній Європі та інших розвинених країнах вже розташовані в районах з багатим біорізноманіттям, то ще є час відмовитися від зведення подібних об’єктів в Азії та Африці.

Джерело:https://ecotech.news/ecology/859-doslidzhennya-rozvitok-vidnovlyuvanikh-dzherel-energiji-zagrozhue-bioriznomanittyu-planeti.html?fbclid=IwAR14CZVTYY43wXIv_UhYXvTu9GtD4CqwzteRa_EvBkIX6pg6Q44Y70D10FA

«Зелений Фронт» презентує відеоролик на захист черемші

30-03-2020, 12:32

Черемша — або «ведмежа цибуля» — це рідкісна рослина, внесена до Червоної Книги України. Ця чудова квітка зникає з планети Земля не через свою красу, а через… свій смак, адже вчені, дослідивши стан популяції виду, дійшли висновку, що перш за все рослина потерпає від збору негідниками заради їжі.

 

Таким чином, ГО «Зелений Фронт» збільшив свою фільмотеку роликів соціальної реклами до чотирьох. В минулих роках, завершивши роботу над кожним з роликів, ми зазвичай проводили прес-конференцію з презентацією. Цього разу через карантин це уявляється неможливим, тож, зробимо цю презентацію віртуальною. При створенні цього відео не постраждала жодна бюджетна або грантова гривня. Все зроблено на суто волонтерських засадах.

Ось цей відеоролик соціальної реклами на захист зникаючого виду рослин — черемші. Просимо усіх, хто є небайдужим до майбутнього нашої природи, приєднатися до поширення цього та інших відеороликів на захист зникаючих та рідкісних рослин, що внесені до Червоної Книги. Чим більше людей подивиться ці ролики та дізнається про проблему — тим більше шансів, що нам вдасться врятувати ці квіти, зберегти їх для майбуття.

Залишається тільки додати, що авторами цього (як і попередніх) відеоролика є Ігор Гуденко та Олег Перегон, використана музика харківської фолк-групи «Грайна» (Костянтин та Олена Кофанови).

Ось новий відеоролик:

А ось попередні, відзняті ГО «Зелений Фронт».

Ще раз просимо про поширення та розміщення на своїх ресурсах, чи вдасться нам зберегти ці квіти — залежить тільки від нашої активності в їх захисті!!!

Олег Перегон, ГО «Зелений Фронт»

Ролики можна подивитися за цією адресою:

http://www.zfront.org/zeleniy-front-prezentuye-videorolik-na-zahist-cheremshi/

«Зелений Фронт» презентує відеоролик на захист черемші

30-03-2020, 12:29

Черемша — або «ведмежа цибуля» — це рідкісна рослина, внесена до Червоної Книги України. Ця чудова квітка зникає з планети Земля не через свою красу, а через… свій смак, адже вчені, дослідивши стан популяції виду, дійшли висновку, що перш за все рослина потерпає від збору негідниками заради їжі.

Таким чином, ГО «Зелений Фронт» збільшив свою фільмотеку роликів соціальної реклами до чотирьох. В минулих роках, завершивши роботу над кожним з роликів, ми зазвичай проводили прес-конференцію з презентацією. Цього разу через карантин це уявляється неможливим, тож, зробимо цю презентацію віртуальною. При створенні цього відео не постраждала жодна бюджетна або грантова гривня. Все зроблено на суто волонтерських засадах.

Ось цей відеоролик соціальної реклами на захист зникаючого виду рослин — черемші. Просимо усіх, хто є небайдужим до майбутнього нашої природи, приєднатися до поширення цього та інших відеороликів на захист зникаючих та рідкісних рослин, що внесені до Червоної Книги. Чим більше людей подивиться ці ролики та дізнається про проблему — тим більше шансів, що нам вдасться врятувати ці квіти, зберегти їх для майбуття.

Залишається тільки додати, що авторами цього (як і попередніх) відеоролика є Ігор Гуденко та Олег Перегон, використана музика харківської фолк-групи «Грайна» (Костянтин та Олена Кофанови).

Ось новий відеоролик:

А ось попередні, відзняті ГО «Зелений Фронт».

Ще раз просимо про поширення та розміщення на своїх ресурсах, чи вдасться нам зберегти ці квіти — залежить тільки від нашої активності в їх захисті!!!

Олег Перегон, ГО «Зелений Фронт»

Ролики можна подивитися за цією адресою:

http://www.zfront.org/zeleniy-front-prezentuye-videorolik-na-zahist-cheremshi/

“Наші предки ніколи не дозволяли собі викинути сміття у річку, чи спалювати на весні траву”, – отець Олександр Чумаков

29-03-2020, 19:30

Як тільки блиснуть проміння весняного сонця, українці вийдуть на поля і городи, аби обробляти свої земельні ділянки. Таким чином підтвердивши, що земля для нас є чи не головним засобом забезпечити себе їжею. Але, на жаль, культури шанування землі українці не мають. Тому отець Олександр Чумаков в цій катехезі акцентує нашу увагу на ті екологічні помилки, які чинять, насамперед, українці.

Джерело: http://radiomaria.org.ua/nashi-predki-nikoli-ne-dozvolyali-sobi-vikinuti-smittya-u-richku-chi-spalyuvati-na-vesni-travu-otec-oleksandr-chumakov-8636?_utl_t=fb&fbclid=IwAR0jdZjcbmOKRhHxWlddO2hDqYEmwj6_zXyekZ9L6IwZ2jTd_mzGvAPAGd4

Вимушений суботній рік

28-03-2020, 21:11

Екологи говорять про «екологічний слід» людини, щоб звернути увагу на наслідки нашого способу життя для природи. На жаль, вплив людської діяльності часто є негативним як для довкілля, так і для самих людей.

Так тільки від забрудненого повітря в світі щороку вмирає 5,5 мільйонів людей, а Україна в цій сфері займає перше місце за кількістю смертей на душу населення – 120 осіб на кожні 100 тисяч. Для порівняння, в Китаї, який випереджає всіх за загальною кількістю смертей (1,6 мільйона в рік), рівень смертності від забрудненого повітря значно менший і складає 76 осіб на 100 тисяч.

І ось приходить пандемія. Серед потоку новин про ситуацію з коронавірусом з’являються також ряд повідомлень про екологічні зміни, які сталися в багатьох країнах по причині запровадження карантину. Так супутники зафіксували помітне зниження рівня забруднення повітря у Китаї в лютому 2020 року.

Суттєве зменшення забруднення повітря завдяки карантинним заходам спостерігають також в Південній Кореї, Гонконзі, північній частині Італії. Через повну відсутність інтенсивного руху в каналах Венеції вода в них стала настільки прозорою, що видно навіть камінчики на дні каналу.

Не здоровий глузд і відчуття відповідальності, а саме біда коронавірусу змусила людство натиснути на гальма у своїй діяльності і у такий спосіб зменшити свій негативний екологічний вплив на довкілля. Людство сповільнилось. Пройшло запаморочення від безкінечної споживацької гонки. Повітря і вода стали чистішими, тварини повернулись до людей. Ми стали більше помічати красу оточуючого Божого творіння.

Коронавірус створив для нас і для природи вимушений шабат. Можливо під час цього вимушеного призупинення нашого життя через пандемію нам варто, окрім багатьох інших речей, ще й задуматися та переоцінити своє ставлення до творіння, свій спосіб життя, свій екологічний слід і наслідки як для теперішніх, так і майбутніх поколінь.

Віддавши землю в руки людини, Бог покликав нас не до її нищівної експлуатації, але до дбайливого догляду і захисту Божого творіння (Бут. 2:15). Бог покликав людину нести позитивний вплив на довкілля. Для того, щоб людська діяльність та користування землею не стали негативними, Бог навіть дав людині ряд принципів, які повинні обмежувати людську активність і давати можливість творінню відновлюватись.

Так Бог заповів людині давати землі кожний сьомий рік «відпочивати» (Лев. 25:2-5), щоб не виснажувався ґрунт, та щоб людина і творіння могли перебували в стані Божого шалому. Очевидно, що таке стримування людської діяльності дещо пригальмує економічні показники, але в кінцевому результаті нестиме добро як людству, так і творінню.

Але схоже, що в наші часи людство взагалі відмовилось гальмувати. Безупинна економічна гонитва за прибутком, за тим, щоб мати більше ціною нищівної експлуатації, руйнування та забруднення довкілля (навіть якщо без цього «більшого» можна обійтися чи досягати його розумними засобами), призвела до критичної екологічної ситуації в багатьох сферах життя.

Сьогодні люди призупинились, задумались про своє майбутнє. Можливо надалі не слід чекати нової біди, щоб своєчасно зупинитися, щоб регулярно оцінювати і переоцінювати своє життя, свій внутрішній світ, своє ставлення до Божого творіння, до ближнього, а найголовніше – до Творця.

Пам’ятаймо: «Господня земля, і все, що на ній» (Пс. 24:1). І одного дня ми, як розпорядники Його творіння, дамо Йому звіт про свою діяльність.

Peter Kovaliv, магістр християнських наук, керівник програми «Богослов’я і християнське служіння» заочної форми навчання УЄТС, викладач УЄТС

#uets#uetsnet#уєтс#каранти#theology_for_life

Джерело:

Екологи говорять про «екологічний слід» людини, щоб звернути увагу на наслідки нашого способу життя для природи. На жаль, вплив людської діяльності часто є негативним як для довкілля, так і для самих людей.

Так тільки від забрудненого повітря в світі щороку вмирає 5,5 мільйонів людей, а Україна в цій сфері займає перше місце за кількістю смертей на душу населення – 120 осіб на кожні 100 тисяч. Для порівняння, в Китаї, який випереджає всіх за загальною кількістю смертей (1,6 мільйона в рік), рівень смертності від забрудненого повітря значно менший і складає 76 осіб на 100 тисяч.

І ось приходить пандемія. Серед потоку новин про ситуацію з коронавірусом з’являються також ряд повідомлень про екологічні зміни, які сталися в багатьох країнах по причині запровадження карантину. Так супутники зафіксували помітне зниження рівня забруднення повітря у Китаї в лютому 2020 року.

Суттєве зменшення забруднення повітря завдяки карантинним заходам спостерігають також в Південній Кореї, Гонконзі, північній частині Італії. Через повну відсутність інтенсивного руху в каналах Венеції вода в них стала настільки прозорою, що видно навіть камінчики на дні каналу.

Не здоровий глузд і відчуття відповідальності, а саме біда коронавірусу змусила людство натиснути на гальма у своїй діяльності і у такий спосіб зменшити свій негативний екологічний вплив на довкілля. Людство сповільнилось. Пройшло запаморочення від безкінечної споживацької гонки. Повітря і вода стали чистішими, тварини повернулись до людей. Ми стали більше помічати красу оточуючого Божого творіння.

Коронавірус створив для нас і для природи вимушений шабат. Можливо під час цього вимушеного призупинення нашого життя через пандемію нам варто, окрім багатьох інших речей, ще й задуматися та переоцінити своє ставлення до творіння, свій спосіб життя, свій екологічний слід і наслідки як для теперішніх, так і майбутніх поколінь.

Віддавши землю в руки людини, Бог покликав нас не до її нищівної експлуатації, але до дбайливого догляду і захисту Божого творіння (Бут. 2:15). Бог покликав людину нести позитивний вплив на довкілля. Для того, щоб людська діяльність та користування землею не стали негативними, Бог навіть дав людині ряд принципів, які повинні обмежувати людську активність і давати можливість творінню відновлюватись.

Так Бог заповів людині давати землі кожний сьомий рік «відпочивати» (Лев. 25:2-5), щоб не виснажувався ґрунт, та щоб людина і творіння могли перебували в стані Божого шалому. Очевидно, що таке стримування людської діяльності дещо пригальмує економічні показники, але в кінцевому результаті нестиме добро як людству, так і творінню.

Але схоже, що в наші часи людство взагалі відмовилось гальмувати. Безупинна економічна гонитва за прибутком, за тим, щоб мати більше ціною нищівної експлуатації, руйнування та забруднення довкілля (навіть якщо без цього «більшого» можна обійтися чи досягати його розумними засобами), призвела до критичної екологічної ситуації в багатьох сферах життя.

Сьогодні люди призупинились, задумались про своє майбутнє. Можливо надалі не слід чекати нової біди, щоб своєчасно зупинитися, щоб регулярно оцінювати і переоцінювати своє життя, свій внутрішній світ, своє ставлення до Божого творіння, до ближнього, а найголовніше – до Творця.

Пам’ятаймо: «Господня земля, і все, що на ній» (Пс. 24:1). І одного дня ми, як розпорядники Його творіння, дамо Йому звіт про свою діяльність.

Peter Kovaliv, магістр християнських наук, керівник програми «Богослов’я і християнське служіння» заочної форми навчання УЄТС, викладач УЄТС

#uets#uetsnet#уєтс#каранти#theology_for_life

Джерело: https://www.facebook.com/uets.ukraine/photos/a.1586217284967314/2539196013002765/?type=3&theater&hc_location=ufi