Відповідь Церков на кліматичні зміни Спільний лист СEС і CCEE до Церков Європи
Відповідь Церков на кліматичні зміни Спільний лист СEС і CCEE до Церков Європи

Любі сестри та брати!

    Цей лист є спільним зверненням Конференції Європейських Церков (CEC) і Ради Єпископських Конференцій Європи (CCEE). У ньому висвітлено одне з основних питань, якe ми зобов’язані спільно перед собою поставити.
Кліматичні зміни – це проблема,  стосується нас усіх і зачіпає питання життя всієї планети. Земля і всі її екологічні системи – це цінний дар, який ми отримали від Бога.
Перед лицем глобальних (економічних, екологічних чи інших) криз ми покликані жити так, щоб засвідчити свою віру, надію і любов стосовно Бога, а рівно ж і вшанувати все Боже створіння.
       У світі обмежених природних ресурсів ми зобов’язані сприяти формуванню стилю життя, який запобігає зловживанню стосовно Божих дарів у створінні і який уможливлює добре домоуправління стосовно всього, що дароване нам Богом у створінні. В цьому сенсі ми мусимо зменшити нашу залежність від зростаючого споживання енергії, а зокрема від використання традиційних невідновних джерел енергії.
Провідну роль у цих стараннях мають відігравати індустріальні держави, і то не в останню чергу також тому, що вони вже десятки років є відповідальними за забруднення атмосфери парниковими газами. Кумулятивна дія цих газів є одним із викликів, який ми зобов’язані розв’язати на рівні знаходження політичних рішень і який спонукає нас змінити своє повсякденне індивідуальне та суспільне життя.
       На кліматичному самміті Організації Об’єднаних Націй, що відбудеться з 7 до 18 грудня цього року в Копенгагені, будуть прийняті важливі рішення, які відразу і в найближчому майбутньому матимуть вплив на багато аспектів нашого життя. CEC і CCEE разом з багатьма Церквами в Європі переконані в тому, що проблеми, які будуть обговорені на конференції, і виклики, що стоять перед нами, стосуються не тільки технічних аспектів кліматичних змін, а й питань етики, культури, віри і релігії: останні є суттєвими елементами нашого стилю життя і їх потрібно взяти до уваги, якщо ми хочемо дієво розглянути питання кліматичних змін і забезпечити цілісний розвиток людства. Ми знаємо, що лише екологія людини, яка не тільки вимагає власних прав, а й бере на себе відповідальність за інших і за майбутні покоління, здатна гарантувати сумлінне ставлення до довкілля.
       Ми переконані, що європейська спільнота зобов’язана помножити свої зусилля для того, щоб визнати взаємну відповідальність держав співдружності у боротьбі зі змінами клімату.
У зв'язку з цим ми закликаємо Церкви та християн Європи переосмислити у наступних тижнях виклик кліматичних змін та діяти відповідно до таких рекомендацій:
       Ми заохочуємо звернутися до своїх урядів і спонукати їх з мужністю та великодушністю безкопромісно поставити себе на службу того, щоб пом’якшити результати змін клімату, вживши необхідні для цього заходи. Наслідки економічної кризи не можуть бути жодним виправданням для того, щоб не приймати дієвих заходів для захисту довкілля.
       Ми закликаємо Церкви Європи усвідомити, що виклик кліматичних змін є питанням справедливості. Ті, хто найменше спричинився до проблеми змін клімату, оскільки живуть у менш розвинутих і менш промислових регіонах, першими відчувають наслідки. Ми зобов’язані визнати їхні проблеми і допомогти їх спільно вирішити.
       Ми зобов’язані визнати, що кліматичні зміни спричиняють безкінечні страждання і злидні, перешкоджають цілісному людському розвитку і завдають шкоди всьому створінню. Ми підтримуємо розвиток нових фінансових інструментів для подолання цих проблем.
       Ми заохочуємо Церкви брати участь в ініціативах економії енергії, сприяння відновлювальній енергії, боротьби з негативними наслідками кліматичних змін і виховання екологічної відповідальності та збереження справжньої людської екології.
       Ми рекомендуємо роботу в мережі та взаємний обмін ініціативами та “добрими практиками”, які спрямовані на збереження створіння, як це було рекомендовано в постановах ІІІ Європейського екуменічного собору 2007 р. в місті Сібіу (Румунія).
       Ми запрошуємо Церкви виявити у спільній молитві свою солідарність із всіма, хто страждає від негативних наслідків кліматичних змін і спільно шукати мудрих шляхів та витримки для зміни нашого невідповідного стилю життя. У межах проведення самміту ООН щодо кліматичних змін, у неділю, 13 грудня 2009 р., в Лютеранській катедрі Копенгагена відбудеться екуменічне богослужіння. Ми запрошуємо вас взяти участь у цих молитвах і таким чином приєднатися до великої спільноти людей, які будуть молитися в Копенгагені та багатьох інших місцях всього світу. О 15.00 пролунають дзвони Церквов у Данії, а християн всього світу закликаємо о тій самій годині за місцевим часом, вдарити 350 раз у власні дзвони. Більше інформації про цю ініціативу можна знайти за адресою www.bellringing350.org. Запланований ланцюг церковних передзвонів і молитов, який пролунає від острова Фіджі на півдні Тихого океану - де найшвидше починається день і де негативні наслідки кліматичних змін є вже очевидними – через часові пояси і всю Землю, аж до Північної Європи.
       Mи просимо Бога про Його благодать і мудрість, щоби належним чином озброїтися для конфронтації з викликами сучасної екологічної кризи. Ми робимо це відповідаючи на євангельський заклик Ісуса Христа створювати спільноти, в яких панують справедливість і солідарність.
       CCEE і СEС у тісній співпраці із Європейською християнською екологічною мережею (ECEN) супроводжуватимуть цей процес і активно його підтримуватимуть. Ми радо відповімо на ваші запитання і дізнаємося про ваші потреби, які стосуються проблем, порушених у цьому листі.

       Санкт Гален - Женева, 6 листопада 2009 р.
       З Божим благословенням

о. Дуарте да Кунга,
Генеральний секретар CCEE
о. Колін Вілліамс,
Генеральний секретар CEC